Üzümüz xəcalətdən niyə qızarır? – ELMİ İZAH
Üzün qızarması bədənin təbii reaksiyasıdır və tez-tez utanma, xəcalət çəkmə və ya həyəcan anlarında baş verir. Bəs bu niyə baş verir?
Bu halı “SM-Clinic”in kardioloqu Milana Hacıyeva analiz edib.
“Üzün qızarması ürək döyüntüsü, tənəffüs və qan dövranı kimi qeyri-ixtiyari bədən funksiyalarına nəzarət edən avtonom sinir sistemi ilə əlaqələndirilir. Biz xəcalət çəkdiyimiz zaman beyin bunu stresli vəziyyət kimi qəbul edir. Buna cavab olaraq simpatik sinir sistemi aktivləşir ki, bu da “mübarizə və ya qaç” reaksiyasına səbəb olur”, – Hacıyeva deyib.
O bildirib ki, bu reaksiyanın bir təzahürü, üz bölgəsindəki qan damarlarının genişlənməsidir. Bu, dəriyə qan axını artıran adrenalinin sərbəst buraxılması ilə bağlıdır. Nəticədə kapilyarlar genişlənir və üz qırmızı rəng alır.
“Utancaqlıq sosial emosiyadır və tez-tez həssaslıq və ya mühakimə qorxusu ilə əlaqələndirilir. Biz özümüzü yöndəmsiz vəziyyətdə tapanda, beynimiz bunu sosial statusumuz üçün təhlükə kimi şərh edir. Bu, stress reaksiyasına səbəb olur və bu da öz növbəsində fiziologiyaya təsir edir”, – kardioloq əlavə edib.
O qeyd edib ki, qızarmaq insana xas xüsusiyyətdir. Bu, özümüzü dərk etmə və empatiya qabiliyyətimizlə bağlıdır. Biz qızarırıq, çünki başqalarının bizi necə qəbul etdiyini bilirik və bu, emosional reaksiya doğurur:
“Üz bədənin digər hissələrinə nisbətən daha tez-tez qızarır, çünki bu nahiyədə dərinin səthinə yaxın yerləşmiş çoxlu sayda kiçik qan damarları olur. Qan damarları genişləndikdə qan üzə axışaraq onu qızardır. “Bundan əlavə, üz bədənin ən çox görünən hissəsidir, ona görə də qızartı ətrafdakılara aydın olur”.
O, həmçinin qeyd etdi ki, qızarmaq bizim qızardığımızı dərk etməklə güclənə bilər. Bu, pis bir dövrə yaradır: qızarmağımızdan nə qədər utansaq, bir o qədər sıx olur. Bəzi insanlar bu reaksiyadan o qədər narahat olurlar ki, onlarda eritrofobiya, qızarmaq qorxusu yaranır.
“Lakin yadda saxlamaq lazımdır ki, qızarmaq bizim səmimiyyətimizi və emosionallığımızı göstərən təbii reaksiyadır. Bəzi mədəniyyətlərdə bu, hətta dürüstlük və xeyirxahlıq əlaməti kimi qəbul edilir”, – Hacıyeva yekunlaşdırıb.