“Yeni hökumət iki əsas istiqamətdə sürətlə hərəkət etməlidir. Birincisi, Azərbaycanla aparılan danışıqları müvəqqəti dayandırmalıdır. Bu, nə qədər təhlükəli və ya qəbuledilməz olsa da, mövcud gündəmdəki hər hansı bəndin ləğvi demək deyil. Əvəzində Ermənistan sakit və qətiyyətlə öz prioritetlərinin daxil edilməsində israr etməlidir”.
Bunu Ermənistanın keçmiş xarici işlər naziri Vardan Oskanyan deyib.
O qeyd edib ki, bu yanaşma prinsipial, təmkinli və dönməz olmalıdır: qətiyyətli, lakin təxribatçı deyil.
“İkincisi, Ermənistan yer üzündə dəyişən reallıqlara və qlobal güc dəyişikliyinə əsaslanaraq geosiyasi oriyentasiyasını aydınlaşdırmalıdır. Ermənistan reaktiv diplomatiyadan proaktiv siyasətə keçməlidir. Hakimiyyət açıq və inamlı danışmalı, müharibə qorxusundan iflic olmamalı, xaricdən diktə edilmiş həll yolları ilə razılaşmamalıdır. Milli maraqları maraqlara zidd olan xarici qüvvələr deyil, Ermənistan müəyyən etməlidir.
Baxmayaraq ki, Qərbin regionda strateji məqsədləri var: Rusiyanın təsirini azaltmaq, İranı təcrid etmək, Azərbaycanın enerji axınını təmin etmək, Ermənistanı oyun kartına çevirmək olmaz. Əksinə, o, bütün aktorlarla qarşılıqlı maraq və hörmət əsasında əlaqə saxlamalıdır.
2000-ci illərin daha az əlverişli illərində belə, bir-birini tamamlayan xarici siyasət Ermənistana yaxşı xidmət etdi. Mövcud beynəlxalq mühit həm təhlükəsizliyi, həm də iqtisadi üstünlükləri təmin etmək üçün digər qlobal güclərlə eyni vaxtda əməkdaşlıq edərək vahid strateji sütuna malik olmaqla, bu yanaşmanın yenidən canlanması üçün əlverişli məqamdır”, – eks XİN rəhbəri bildirib.
O qeyd edib ki, Ermənistan yol ayrıcındadır:
“Paşinyanın dövründə bu yol geri çəkilmək, ümidsizlik və artan zəiflik yolu olub. Amma bu proses qaçılmaz deyil. Yeni rəhbərlik, yenilənmiş milli məqsəd və inamlı xarici siyasətlə Ermənistan xalqının hüquqlarını qoruyaraq, öz şəxsiyyətini qoruyub saxlayaraq, regionda və dünyada öz layiqli yerini bərpa edərək yenidən yüksələ bilər”.